X
Back to the top

Dövme Nedir?

Dövme (Tattoo) Nedir?

Dövmenin ne olduğunu, ilk dövmelerin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığını merak etmeye başladığımda öğrenmesi yıllar sürecek, derin ve büyülü bir mecraya adım atacağımı ben de bilmiyordum.

Dövme, yaklaşık 4.500 yıl önce ortaya çıkan bir sanat dalıdır. İnsan toplulukları yaşadıkları yeri bayrak, flama gibi araçlarla işaretliyorlarsa kendilerini de ait oldukları kabilenin simgeleriyle işaretliyor, dost – düşman ayrımını kolaylaştırıyorlardı. Uzun yıllar içinde insanla birlikte dövme de gelişmiş, kabilenin şeflerini, savaşçılarını, bilgilerini tanımlayan bir statü sembolüne dönüşmüştür. Ergenliğe adım atan gençlere, hatta kaybolmamaları için küçük çocuklara dahi yapılmaya başlanmıştır.

 

Bunları bize “Kar Adamı Ötzi” bizzat anlatıyor : Ötzi bir baba ve avcıydı. Ailesini beslemek için avlanmak zorundaydı. Bir gün dağın en çok av olan bölgesinde ayağı bir kayalığa takıldı ve kırıldı. Kırık ayağıyla mahsur kalışı kendi şanssızlığı ama bizim şansımızdı. Yıllar sonra cesedi bulunduğunda üzerinde bazı işaretler tespit edildi. O işaretler eski aletlerle işlenmiş dövmelerdi ve tam 21 adet dövme geçmişten bize gelen en eski insan yapımı dövme olarak tarihe geçti.

 

Şaşırtıcı olan, Ötzi’nin dövmelerinin kimlik bilgilerinden çok daha fazlasını içermesiydi. Günümüzde de çok tercih edilen aile temalı dövmeleri eşini, çocuklarını ve aile sevgisini sembolize ediyordu!

 

İlk yıllarında insanların bir kimlik belgesi gibi taşıdıkları dövmeler yüzyıllar boyunca gelişerek bugünkü halini almış; kişinin kendisini ifade etme, ilgi çekme, mesaj verme, kısaca başkalarıyla iletişim kurma aracına dönüşmüştür.

Her ne amaçla yaptırılırsa yaptırılsın dövme, uygarlık tarihinde yer alan ve insan var oldukça var olmaya devam edecek, malzemesinin canlı insan dokusu olduğu göz önünde bulundurularak kolaylıkla “en hassas” olarak tanımlanabilecek, icrası çok zor ve benzersiz bir sanat eseridir.

Erkan ZARİF