Tattoo Nedir?

Uzun yıllar önce benim de merak ettiğim ve araştırmaya başladığımda, dövmenin ne olduğu,

kimlerin dövme yaptırdığı ,ne zaman başladığı, kimin başlattığı gibi bütün bu soruların cevaplarını yıllar içinde tam anlamıyla anlamaya başladığım bir derinliğe sahipti.

Dövmenin insan hayatında nasıl bir değere sahip olduğunu öğrenmeye başladığımda ise, daha tanıdık şeyler çıktı karşıma. Bundan kısa bir süre önce, yaklaşık 4500 yıl önce başlamış olan bir sanat olduğu, o zamanlardan beri insanların dövmelerini görünür yerlerde taşımak istemeleri gibi..

Bunun sebebi; dövmenin ilk yapıldığından bu yana hala daha bir kimlik gösterme aracı olması, insanlara kendilerini ifade etme, ilgilerini çekme, onlara bir mesaj verme, kısacası iletişim aracı olarak kullanılması…

Makinaların hayatımızda olmadığı dönemlerde, kaybolmamak için ağaçlara koyulan işaretler; başka kabileler ile karışmamak, kimin kiminle olduğunu anlamak gibi, daha hayatın içinde kullanılan bir kimlik işaretiydi. Sonraki zamanlarda ise, bu daha da artarak o kabilenin savaşçılarında, şeflerinde, ergenliğe adım atan gençlere ve hatta kaybolmamaları için küçük çocuklara bile uygulanmaya başlanmıştı. Kısacası bir bakıma tanınmak ve kaybolmamak için işaretleniyorduk .

Kalıcı Dövme Nedir?

ilk dövmeli bilinen insan bundan tam 4500 sene evvel bir dağın tepesinde ayağı kırılmış ve donmuş bir insan olan, bugünki adı ile “Kar Adam Ötzi” diye bilinen kabile avcısıydı. Ötzi bir baba ve avcıydı. Ailesini beslemek için avlanmak zorundaydı. Bir gün dağın en çok av olan bölgesinde ayağı bir kayalığa takıldı ve kırıldı. Kırık ayağıyla mahsur kaldığı yerden kurtulamayınca, günümüze kadar gelen yolculuğunu tamamladı. Yıllar sonra cesedi bulunduğunda üzerinde bazı işaretler vardı. O işaretler eski aletlerle işlenmiş dövmelerdi ve tam 21 adet dövme geçmişten bize gelen en eski insan yapımı dövme olarak tarihe geçti.

Henüz dinlerin dahi olmadığı bir dönemden, insanın inancını arttıran bu mesajlarda, yani dövmelerde Ötzi’nin bir avcı olduğu, eşi ve çocukları olduğu üzerindeki işaretlerden anlaşılıyor. Çizgisel olan bu dövmeler, bilim insanlarını bile hayrete düşürücek şekilde yapılmıştır, bunun sebebi ise o zamanlarda yapılmış dövmelerin bugün bile sahip olduğumuz değerler üzerine tasarlanıp yapılmış olması. Yani en büyük değerlerimiz olan aile sevgisi üzerine…

Zamanımızda bile, bir insan dövme kararı aldığında ilk dövme olarak aklına aile isimlerini yazdırmak gelir. Sonra bu seçimler çoğalır. O kadar çok dövme seçeceği ve tarzı çıkar ki karşınıza şaşırmamanız elde değil. Mesela oturma koltuğunuzu ve ayağınızı uzattığınız pufunuzun dövmesini yaptırabilrsiniz veya en yakın dostunuz olan hayvanlarınızı üzerinize dövme yaptırabilirsiniz. Bir elmas, belki de bir gül. Sayamayacağımız kadar çok seçeneğinizin olduğu büyük bir arşiv.

Her ne amaçla yaptırılırsa yaptırılsın, dövme insan hayatında olan ve hiç bir zaman hayatımızdan çıkmayacak olan, insanlık tarihinde belirgin bir yeri olan sanat dalıdır. İnsanlığın gerçeklerinden biridir DÖVME…

Erkan ZARİF